Nemecký boxer
Pôvod
Boxer bol pôvodne šľachtený ako vojnový a bojový pes a jeho vývoj je nerozlučne spätý s chovom dog. Patrí medzi molossoidné plemená, ktoré sa vyvinuli z tzv. býkohryzov (Bullenbeisser). Veľký gdanský býkohryz a malý brabantský býkohryz boli poľovné psy a štváči, psy určené na boj s medveďom as býkom. Úlohou psa bolo uchopiť štvanú zver a pevne ju držať až do príchodu lovca, ktorý ju následne skolil. Na tento účel musel mať pes širokú papuľu a krátky nos otočený nahor, čo mu umožňovalo aj pri držaní koristi voľne dýchať. To bolo jedným z podstatných kritérií chovateľskej selekcie.



Býkohryz v hlavnej úlohe
Priamym uznávaným predkom boxera je malý býkohryz, ktorý sa vyvinul v priebehu 16. a 17. storočia. Tento silný pes strednej veľkosti bol mimo lovu veľmi často používaný na psie zápasy, resp. na zápasy psov so zvieratami. Zatiaľ čo v Nemecku prevládali boje s divokými ošípanými a medveďmi, v Anglicku boli neskôr zavedené boje s býkmi, najmä tam, kde bol medveďov nedostatok. Psy mali farbu najčastejšie žltkastú alebo hnedo prúžkovanú s čiernou papuľou, čo v podstate zodpovedá aj dnešnému charakteristickému sfarbeniu boxera. Ďalším zhodným znakom je výrazne vyvinutý predkus, ktorý bol popisovaný tak, že spodné rezáky stáli pred hornými.
Na prelome osemnásteho a devätnásteho storočia, kedy zo strednej Európy pomaly začali miznúť divé zvieratá a medveďov i diviakov ubúdalo, stratili býkohryzové svoje pracovné využitie pri love a tým aj svoju dôležitosť. V polovici devätnásteho storočia potom boli v Nemecku zakázané psie zápasy, a tak silné a svalnaté býkohryzy pomaly začali vytláčať aristokratické „anglické dogy“. Jediné uplatnenie potom našli býkohryzovia ako pomocníci obchodníkov s dobytkom, ktorí využívali ich obratnosť a schopnosti pri hnaní stád a manipulácii s hospodárskymi zvieratami.


Boxer alebo Buldog?
Devätnáste storočie bolo pre boxera a jeho ďalších príbuzných úplne kľúčové. Až do prvej polovice storočia boli totiž plemená nemecký boxer, nemecká doga, mastif či anglický buldog veľmi prepojené, a všetky sa prakticky vyvinuli z pôvodného býkohryza. Následne sa jednotlivé plemená začali profilovať a až v druhej polovici storočia sa jednoznačne oddelili. A tak môžeme v predkoch dnešného boxera nájsť práve napríklad suku anglického buldoga Streblu.
Devätnáste storočie patrí boxerovi
Na konci devätnásteho storočia už registrujeme boxera ako samostatné plemeno tak, ako ho poznáme dnes. Sú za to zodpovední dvaja Nemci, páni E. König a R. Höpner a Rakúšan F. Robert, ktorí sa zaslúžili o vznik boxera, a vďaka ktorým mohla byť v roku 1895 na výstave bernardínov v Mníchove otvorená pokusná trieda boxerov. Na tejto výstave bol predvedený okrem iného slávny Mühlbauerov Flock (podľa niektorých zdrojov bol jediným predvedeným boxerom), ktorý bol následne zapísaný ako číslo jedna do plemennej knihy boxerov. Ten istý rok, rovnako v Mníchove, bol založený prvý Boxer klub, a tak sa Mníchov stal kolískou chovu boxerov.
Hneď nasledujúci rok (1896) po prvej v podstate „pokusnej“ výstave bolo na prehliadke psov v Mníchove predvedených päťdesiat boxerov. V tomto roku bol tiež vytvorený prvý štandard plemena, ktorý bol prvýkrát zapísaný v roku 1902 a v roku 1905 upravený. K ďalšej, ale nie príliš výraznej zmene, došlo až v roku 1924, kedy bol boxer uznaný ako pracovné plemeno.


Prvá plemenná kniha
V roku 1904 bol vydaný prvý zväzok plemennej knihy boxerov av tom istom roku tiež vyšiel prvý „spravodajca“, teda časopis Boxer klubu s názvom Boxer-Blätter, ktorý vychádza v Nemecku dodnes.
- Zakladateľmi plemena boxer sú:
- Pes „Flock Sankt Salvator“ (žltý, požadovaný „typ Flock“)
- Pes „Wotan“(žíhaná, typická hlava)◦Fena „Mirzel“ (červeno-žltá)
- Fena „Meta von der Passage biela)
2. Pes „Rolf vom Vogelsberg“ (majiteľ Philip Stockmann) bol veľmi dôležitým plemenníkom. Počas prvej svetovej vojny prispel mnohými krytiami k zachovaniu plemena a zároveň prežil aj službu vo vojne. Jemu vďačí za svoj úspech aj slávna nemecká chovateľská stanica „vom Dom“.
3. Pes „Lustig vom Dom“ (majiteľ a chovateľ Friederun Stockmann) bol šampiónom a mal rozhodujúci vplyv na chov boxerov v Nemecku. Jeho potomkovia sú považovaní za prvotriedne psy a získali mnohé ocenenia.



Zapálená chovateľka
Friederun Stockmann (narodená v Rige v roku 1891) túžila po boxerovi už ako malá. Keď v osemnástich rokoch prišla študovať do Mníchova sochárstvo, zoznámila sa so svojím budúcim manželom Philipom Stockmannom, ktorý vlastnil boxera menom Pluto. Tento pes bol neskôr zapísaný do plemennej knihy ako Pluto vom Dom a to bol v podstate prvopočiatok slávnej nemeckej chovateľskej stanice vom Dom, ktorá písala históriu chovu boxerov a ktorej meno nesie množstvo predkov našich dnešných boxerov.
Počas druhej svetovej vojny bolo mnoho boxerov využívaných na vojenské účely, a tak niektorí chovatelia dostávali potravinové lístky aj pre zvieratá. Len vďaka tomu boli manželia Stockmannovi schopní uživiť svoje zvieratá a naďalej pokračovať v chove boxerov. Svoju finančnú situáciu zlepšovali aj predajom psov do USA a Veľkej Británie, a majú tak zásluhu na rozšírení genofondu boxerov naprieč celým svetom. Friederun Stockmann je autorkou niekoľkých kníh a kynologických publikácií zameraných pochopiteľne predovšetkým na boxerov.


Bojová deštrukcia
Vojna ale nemala vplyv pochopiteľne len na Stockmannovi. Prišlo v nej o život mnoho psov, ktorí boli veľmi žiadaní pre vojenskú službu. Zároveň vojnový stav obmedzoval život mnohých chovateľov a menil ich priority. Preto bolo do plemennej knihy v tomto období zapísaných len veľmi málo psov a pomerne dlho po druhej svetovej vojne sa situácia nelepšila. Preto bolo rozhodnuté o zaradení niektorých psov bez preukazu do chovu, čo síce posilnilo chovnú základňu, ale posunulo vývoj plemena späť. Toto rozhodnutie sa v budúcnosti ukázalo ako veľmi nešťastné.

Začiatok boxerov u nás
Prvé zmienky o boxeroch v Českej republike sa datujú na začiatok dvadsiateho storočia, ide však iba o ojedinelé výskyty a kusé informácie. Prvý chovateľský klub boxera bol založený v povojnovom Československu v roku 1926 a nasledujúci rok (1927) bola založená aj plemenná kniha. V rovnakom roku prebehla aj prvá výstava nemeckých boxerov na našom území. Najvýraznejšími osobnosťami počiatku chovu boxerov u nás boli dvaja predsedovia klubu páni Václav Walter a B. Svoboda a tiež akademický sochár Alfréd Justitz, ktorý sa zaslúžil predovšetkým o propagáciu plemena a jeho rozšírenie v rámci svojich spoločenských kontaktov. Po vojne popularita plemena stále rástla av období prelomu 60. a 70. rokov patril boxer medzi najpočetnejšie plemená zastúpené na výstavách. Aj naši boxeri boli v tom čase výstavne úspešní. Z víťazov tohto obdobia spomeňme aspoň dvoch výrazných psov. Na Svetovej výstavbe v Brne v roku 1968 Atilla z Aloe av roku 1971 zvíťazil na Svetovej výstave v Budapešti Buky z Ringu, pes v majetku významného kynológa pána A. Fabiána z Prešova.

Významné chovatelské stanice a slávny psy CZ a SK
Jednou z prvých významných chovateľských staníc na Slovensku, ktorá výrazne zvýšila kvalitu slovenského chovu, bola dnes už legendárna chovateľská stanica Im-Ka, chovateľa, poradca chovu a dlhoročného predsedu Slovenského boxer klubu Imricha Sopka z Košíc. Počas aktívnej činnosti sa pánovi Sopkovi podarilo odchovať mnoho interšampiónov, šampiónov a klubových víťazov mnohých krajín, niektorí z jeho odchovaných psov sa stali doslova legendami (ICh. Mony a ICh. Morgan Im-ka, ktorí podľa mnohých znalcov plemena predstihli svoju dobu). Bolo to tiež obdobie, keď v chove začala byť aktívna chovateľka Dr. E. Špaldoňová, na ktorú si dnes spomenie už málokto. Ale bola to práve jej chovateľská stanica zo Suotempore, na základoch ktorej bol postavený chov dnes už legendárnej chovateľskej stanice Wings. Ďalším významným slovenským psom, ktorého nemôžeme nespomenúť, bol Armín Ed-Du-Ko, po rodičoch Cassi a Sybil Szemekerti Mirabelló. Bol to pes, ktorého exteriér do značnej miery ovplyvnil vývoj ďalšieho chovu a stal sa dokonca zakladateľom vlastnej línie.


70 roky
Maďarský šampión Flavius Claudius, ktorý mal po otcovi krv Hot Chestnut, kryl sučku Anet Cas-Tor. Z tohto spojenia sa v chovateľskej stanici J. Strečka z Lučenca narodil 6. 10. 1975 Brutus Slovakia. V roku 1978 sa narodil Nero Im-Ka, ktorého rodičmi boli Flavius Claudius a Kity Wikingblut. Odvtedy sa datuje začiatok úspešnej činnosti chovateľskej stanice Titan Box, patriacej manželom Křízovým z Brna. Na ňu potom nadviazali ďalšie chovateľské stanice, napr. Moravia Box manželov Žiarskych (výrazne sa presadili hlavne psy Amil, Amis, Effendi, Falco a suku Anke, Dominika a Hatschi), ďalej chovateľská stanica Azaret MVDr. J. Špicery (mimoriadne úspešný bol pes Citus) a chovateľská stanica Samiel Dr. V. Mikulky (najvyššie ocenenie získali Dinah, Happy, Idol a Jaxin, ale nesmieme zabúdať ani na neskoršie odchovy, ako bol napríklad Orson). Medzi najdôležitejšie medzníky tejto doby radíme aj začiatok pôsobenia ďalšej legendy, a to chovateľskej stanice z Metaboxu manželov Vlaďky a Petra Bratkovcov, ktorých odchovy dodnes ovplyvňujú chov nielen v ČR a na Slovensku.


